Festivalului literar „MIHAI EMINESCU” – Editia a XXV-a

AFIS FESTIVAL EMINESCU 2016În zilele de 13 şi 14 ianuarie 2016, Consiliul Judeţean Suceava, prin Centrul Cultural Bucovina şi Societatea Scriitorilor Bucovineni, în colaborare cu Uniunea Scriitorilor din România, Colegiul Tehnic „Petru Muşat”, Biblioteca Bucovinei „I.G. Sbiera”, Inspectoratul Şcolar Judeţean Suceava, Primăria Oraşului Gura Humorului, Centrul Cultural Gura Humorului, Primăria Comunei Şerbăuţi, Mănăstirea Putna şi Primăria Comunei Putna, organizează cea de-a XXV-a ediţie a Festivalului literar „MIHAI EMINESCU”.
Festivalul îşi propune să comemoreze şi să propună o nouă lectură a operei poetului Mihai Eminescu în preajma zilei de naştere a acestuia.

În cadrul acestui Festival, în data de 13 ianuarie, vă invităm la ora 18.00, la Casa de Cultură a orașului Gura Humorului, unde se vor desfășura următoarele lansări de carte, unele dintre cele mai recente apariții în domeniul exegezei operei eminesciene:
Nicolae Georgescu, Din misterele literaturii române. Ediţia princeps Eminescu, Editura Bibliotheca, Târgovişte, 2015;
Christian Crăciun, Ucronia eminesciană. Eseu despre timp și imagine în Memento mori, Cluj-Napoca, Ed. Eikon, 2015;
Virginia Blaga, Intertextualitatea în opera lui Mihai Eminescu, Iași, Ed. Junimea, 2015.
Editura invitată: Eikon. Prezentare Valentin Ajder.

La eveniment vor participa următorii invitați: Nicolae Georgescu, Christian Crăciun, Doina Rizea, Virginia Blaga, Liviu Papuc, Olga Iordache, Valentin Ajder, Nicolae Corlat și Ion Filipciuc.
Moderator Carmen Veronica Steiciuc, organizatorul Festivalului.

Partenerii media ai Festivalului sunt: Clement Media, Crai Nou, Intermedia TV, Monitorul de Suceava, Obiectiv de Suceava, TV Plus, Jupânu’, Radio Top, Bucovina TV, orasulsuceava.ro, judetulsuceava.ro, NewsBucovina.ro, suceavalive.ro, Radio AS, Viva FM, TVR Iaşi, Radio Iaşi, Radio Romania Cultural, Impact FM, Orion Media