Festivalul Internaţional de Film, Diaporamă şi Fotografie “Toamnă la Voroneţ” Ediţia a XXXVII-a, 27-29 Octombrie 2017, Gura Humorului

Festivalul Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie „Toamnă la Voroneț”, organizat de Primăria orașului Gura Humorului, Consiliul Județean Suceava și Centrul Cultural „Bucovina”, a ajuns la cea de-a XXXVII-a ediție, care se va susține în perioada 27-29 octombrie. Așteptăm publicul ca de fiecare dată, cu lucruri vechi, deja consacrate, cu propuneri noi, sub spectrul inconfundabilului albastru voronețean.

Ca în fiecare an, filme românești și străine se află în competiție, treizeci și unu dintre ele au trecut de faza preselecției pentru a intra în concurs în secțiunile: film documentar scurt și mediu metraj, film studențesc scurt metraj și film turistic. Pentru a ne aminti de începuturile festivalului din anul 1981, prezentăm „Remember Constantin Cojocar” – diaporame realizate de Marcela și Emil Butnaru.
Pentru pasionații de fotografie, propunem expoziția „Cambodgia călător într-o lume care mai există” – jurnal fotografic de călătorie Marius Vasiliu. Nu-i uităm nici pe iubitorii de film artistic și teatru, pentru ei am pregătit vizionarea a două filme românești ale anului în curs, „Ana, mon amour”, în prezența actriței din rolul principal, Diana Cavallioti, filmul „Octav” și surprinzătorul spectacol de pantomimă „Rencontres”. Amfitrionii Galei de închidere a Festivalului vor fi actorii Diana Cavallioti și Dragoș Huluba, pe care consumatorii de televiziune îi vor recunoaște de la emisiunea de divertisment, Gala umorului, TVR.

Partenerii instituționali de anul acesta ai organizatorilor sunt: Uniunea Cineaștilor din România, Asociația Culturală „LIRA DE AUR”, Societatea Științifică ICPE, București, Castel Film și Vertical Entertainment.
Mulțumim partenerilor noștri media: Radio România Iași, Radio Impact FM, Radio România Actualități, Cromtel TV Rădăuți, Apollonia TV Iași, Intermedia TV, Monitorul de Suceava și Crai Nou.
Programul detaliat al festivalului se poate consulta pe adresa www.primariagh.ro și https://www.facebook.com/centrulculturalgurahumorului.ro.

Programul festivalului:

Vineri, 27 octombrie – Casa de Cultură

• ora 10:00 – Vernisaj: „Cambodgia – călător într-o lume care mai există®” – jurnal fotografic de călătorie Marius Vasiliu – sala de expoziţii “George Gavrilean”
  • ora 10:30 – Deschiderea oficială a Festivalului Internaţional de Film, Diaporamă şi Fotografie „Toamnă la Voroneţ”, ediţia a XXXVII-a. Remember Constantin Cojocar – diaporame realizate de Marcela şi Emil Butnaru
  • ora 12:00-14:00 – Vizionare filme în competiţie
  • ora 16:00-19:00 – Vizionare filme în competiţie
  • ora 19:00 – Proiecţie specială: film „Ana, mon amour ” (2017) – regia: Călin Peter Netzer. Invitată de onoare: actriţa din rolul principal – Diana Cavallioti

Sâmbătă, 28 octombrie – Casa de Cultură

• ora 10:00-14:00 – Vizionare filme în competiţie
  • ora 16:00 – Lansare de carte: „Jean Georgescu altfel…”, de Viorel Domenico şi „Secvenţe cu Alexandru Tatos”, de Ioan-Pavel Azap, în prezenţa autorilor şi a editorului, Emil  Stanciu.
  • ora 17:00-19:00 – Vizionare filme în competiţie
  • ora 19:00 – Proiecţie specială: film „Octav” (2017) – regia: Serge Ioan Celibidachi. În rolurile principale: Marcel Iureş şi Victor Rebengiuc

Duminică, 29 octombrie –  Casa de Cultură

• ora 13:30 – Vizionare filme prezentate în afara competiţiei
  • ora 15:30 – Dezbatere cu tema: „De la fotografie la diaporamă şi de la diaporamă la filmul documentar”. Invitaţi: prof. univ. Dr. Laurenţiu Damian, conf. univ.dr. Doru Niţescu, regizor Igor Cobileanski. Moderator: regizor artistic Ovidiu Lazăr – director Apollonia TV Iaşi
  • ora 18:00 – Gala de închidere a Festivalului Internaţional de Film, Diaporamă şi Fotografie  „Toamnă la Voroneţ”, ediţia a XXXVII-a – festivitatea de premiere. Prezintă: actorii Diana Cavallioti şi Dragoş Huluba
  • ora 18:30 – Spectacol de teatru, pantomimă: „Rencontres”, în interpretarea actorilor Dragoş şi Violeta Huluba

Proiectii in concurs

[embeddoc url=”http://www.primariagh.ro/wp-content/uploads/2017/10/PROIECTII-FILME-IN-CONCURS.pdf” height=”650px” download=”all”]

Important: Intrarea la toate evenimentele culturale este liberă în limita locurilor disponibile!