Saptamana Mobilitatii Europene 16-22 septembrie 2016

Saptamana Mobilitatii Europene 16-22 septembrie 2016

In fiecare an, in perioada 16-22 septembrie, Europa gazduieste cel mai important eveniment dedicat transportului urban durabil.
In anul 2016, campania pune accentul pe tema:
Mobilitatea inteligenta si durabila – o investitie pentru Europa.


Ca in fiecare an si anul acesta in cadrul acestui eveniment, Primaria orasului Gura Humorului – compartiment protectia mediulu, desfasoara o campanie de informare, sensibilizare si constientizare a societatii civile privind poluarea aerului cauzata de mijloacele de transport poluante si indrumarea acestuia spre folosirea in viata de zi cu zi sau macar pe perioada desfasurarii evenimentului a mijloacelor de transport nepoluante (biciclete, role, etc)

Acest aspect este deosebit de important pentru cresterea calitatii aerului in orasul nostru si implicit cresterea calitatii vietii, diminuarea disconfortului acustic, diminuarea cazurilor de boli respiratorii cronice cauzate de noxe.
Daca vrem sa asiguram generatiilor viitoare un mediu cat mai sanatos, cu aer nepoluat, trebuie sa ne implicam incepand de AZI !

Share this post