Orașul Reciclării – Premiu special pentru Primăria Orașului Gura Humorului

Primăria orașului Gura Humorului a obţinut Premiul Special pentru cele mai multe deșeuri de ambalaje colectate separat per locuitor în cadrul “bătăliei” pentru titlul de „Orașul Reciclării”, ediţia a III-a.
Diploma care atestă premiul obținut va fi trimisă prin curier în atenția Domnului Primar în următoarele zile.

Competiţia „Orașul Reciclării” este un proiect tradiţional care se adresează primăriilor municipalităţilor din România, organizat de Eco-Rom Ambalaje în perioada 1 ianuarie – 30 iunie 2015. Criteriile care au stat la baza evaluării celor 46 de oraşe înscrise în proiect au fost: calitatea serviciilor de colectare separată (însemnând accesul populației la containerele colorate, aspectul acestora și corectitudinea depunerii separate a deșeurilor în fiecare container), cantitatea de deșeuri colectate și acțiunile de conștientizare și mobilizare a populației pentru a separa deșeurile.