Deschiderea Partiei Soimul – Galerie foto

Partia Soimul
Deschiderea Partiei Soimul

Ministrul Dezvoltării Regionale şi Turismului, Elena Udrea, şi cel al Finanţelor, Sebastian Vlădescu, au inaugurat, sâmbătă, cea mai modernă pârtie de schi din judeţul Suceava, construită în zona Ariniş din oraşul Gura Humorului. Înainte de a ajunge la pârtia de schi, Elena Udrea a poposit, alături de preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, Gheorghe Flutur, primarul din Gura Humorului, Marius Ursaciuc, precum şi majoritatea parlamentarilor suceveni, la o pensiune din Voroneţ. Aici, ministrul Dezvoltării şi Turismului a avut prilejul să deguste produse tradiţionale bucovinene, de la tobă şi cârnaţi, până la ciorba de fasole cu afumătură servită în pâine şi la papanaşii cu smântână.

După ce a servit masa, Elena Udrea s-a îmbrăcat în costumul de schi, precizând că deşi nu ştie să schieze, a dorit să fie îmbrăcată corespunzător pentru a vizita pârtia. Ministrul Dezvoltării şi Turismului a ajuns la pârtia de schi într-o sanie trasă de cai, împreună cu celelalte oficialităţi invitate la acest eveniment. La baza pârtiei Şoimul, Udrea a fost întâmpinată, pe acorduri de fanfară, de primarul din Gura Humorului, Marius Ursaciuc, care, după ce a salutat-o, a precizat că „o să fiu invidiat de toată lumea că v-am sărutat”. Replica Elenei Udrea a fost pe măsură, spunându-i primarului Ursaciuc că „o să fiţi invidiat de toată lumea pentru că aveţi pârtie”.

Mai multe detalii pe www.monitorulsv.ro

Galerie foto:

KPICASA_GALLERY(DeschiderePartiaSoimul)