„UMOR LA GURA HUMORULUI” – Ediţia a XX-a, 2010

umor

A XX-a ediţie a Festivalului Internaţional de Caricatură şi Literatură Umoristică „Umor la… Gura Humorului” va avea loc în cadrul  ZILELOR HUMORULUI în perioada 8-10 iulie 2010 (reprogamat !)

Primăria oraşului Gura Humorului
Hotel „Best Western Bucovina”
Tipografia „Terra Design” Gura Humorului
Centrul Cultural „Bucovina” Suceava

REGULAMENT – SECTIUNEA LITERATURA UMORISTICA

1. Tema ediţiei : „Ridendo casigat mores”;
2. Sunt acceptate numai lucrări în limba română, nepublicate şi nepremiate la alte concursuri;
3. Toate lucrările vor fi semnate, iar autorii vor preciza adresa, numărul de telefon şi adresa de e-mail la care pot fi contactaţi;
4. Lucrările nu se returnează, ele urmând a intra în patrimoniul festivalului „Umor la Gura Humorului”, organizatorii rezervându-şi dreptul de a le folosi în materialele editate ulterior (numai cu menţionarea numelui autorului);
5. Participanţii trebuie să completeze şi să expedieze împreună cu lucrările formularul de înscriere, ce se regăseşte alăturat, însoţit de un scurt CV şi o fotografie personală la dimensiunea minima 6 x 9 cm (pe hârtie) sau 710 x 1065 pixeli (în format digital).
6. Numărul de lucrări;
– Epigrame: minimum cinci, maximum zece
si/sau
– Proză umoristică (schiţe, parodii, povestiri etc.): minimum trei, maximum
cinci lucrări.
7. Lucrările se trimit până la data de 15 iunie 2010 prin poştă (data poştei) sau în format digital, inscripţionate pe CD, in format doc, culese in Times New Roman CE, dimensiunea fontului : 12, spaţierea rândurilor 150 %.
8. Laureaţii vor fi anunţaţi pana la data de 30 iunie 2010, pentru a fi prezenţi la festivitatea de premiere ce va avea loc duminică, 10 iulie 2010. Organizatorii asigură, pentru premianţi, cazarea, în regim de pensiune completă. Cheltuielile de transport sunt suportate de către invitat sau organizaţia/instituţia căreia îi aparţine acesta.
În eventualitatea în care laureaţii doresc să fie însoţiţi şi de alte persoane, acestea
trebuie să-şi suporte integral toate cheltuielile.
9. Lista membrilor juriului va fi afişată, începând cu data de 15 iunie 2010, pe adresa www.gurahumorului.ro sau www. primariagh.ro.
10. Se vor acorda următoarele premii:
Premiul I 200 euro
Premiul II 100 euro
Premiul III 50 euro

11. Juriul are latitudinea acordării, neacordării sau redistribuirii premiilor
De asemenea, juriul are latitudinea de a stabilii autorii/lucrările ce pot fi
premiate de eventualii sponsori, asociaţii, mass-media, instituţii, societăţi
comerciale, persoane private.
12. Nu se percepe taxă de participare.

13. Lucrările se vor trimite la adresa :

Muzeul Obiceiurilor Populare din Bucovina
Piaţa Republicii, nr.2
725300 – Gura Humorului
Judeţul Suceava
ROMANIA

REGULAMENT – SECTIUNEA SECŢIUNEA GRAFICĂ SATIRICĂ

1. Tema ediţiei : „Ridendo castigat mores”.

2. Sunt acceptate numai lucrări originale.

3. Toate lucrările vor fi semnate pe verso si vor purta coordonatele autorilor (adresa, numărul de telefon şi adresa de e-mail la care pot fi contactaţi).
4. Dimensiunile lucrărilor : A3

5. Numărul de lucrări: 2 (doua).

6. Tehnica de realizare a lucrărilor : liberă.

7. Lucrările nu se returnează, ele urmând a intra în patrimoniul festivalului „Umor la Gura Humorului”, organizatorii rezervându-şi dreptul de a le folosi în materialele editate ulterior (numai cu menţionarea numelui autorului).

8. Participanţii trebuie să completeze şi să expedieze împreună cu lucrările formularul de înscriere, ce se regăseşte alăturat, însoţit de un scurt CV şi o fotografie personală sau un portret / autoportret caricatural la dimensiunea minima 6 x 9 cm (pe hârtie) sau 710 x 1065 pixeli (în format digital).

9. Lucrările se trimit până la data de 15 iunie 2010 (data poştei).

10. Laureaţii vor fi anunţaţi pana la data de 30 iunie 2010, pentru a fi prezenţi la festivitatea de premiere ce va avea loc duminică, 10 iulie 2010.
11. Organizatorii asigură cazarea, în regim de pensiune completa. Cheltuielile de transport sunt suportate de către invitat sau organizaţia / instituţia căreia îi aparţine acesta.
trebuie să-şi suporte integral toate cheltuielile, iar organizatorii trebuie anunţaţi
până cel mai târziu la data de 1 iulie 2010, pentru a face rezervările necesare.

12. Lista membrilor juriului va fi afişată, începând cu data de 15 iunie 2010, pe adresele www.gurahumorului.info şi www.primariagh.ro.

13. Se vor acorda următoarele premii:
Premiul I : 500 EUR
Premiul II : 300 EUR
Premiul III : 200 EUR
Premiul “George Gavrilean” – pentru debutanţii în Bucovina: 200 EUR

13. Juriul are latitudinea acordării, neacordării sau redistribuirii premiilor.
De asemenea, juriul are latitudinea de a stabili lucrările/autorii ce pot fi premiaţi
de eventualii sponsori, asociaţii, mass-media, instituţii, societăţi comerciale,
persoane private, de comun acord cu aceştia.

14. Nu se percepe taxa de participare.

Relaţii suplimentare:

Biroul de Relaţii cu Presa al Festivalului “Umor la… Gura Humorului”

prof. Elvira Romaniuc – director -Muzeul Obiceiurilor Populare din Bucovina
tel: 00 40 230 231 108 – muzeu