Ecouri ale “Toamnei la Voronet”

fotoGrapHia Club

În organizarea Primăriei oraşului Gura Humorului, Consiliului Judetean Suceava si Tipografiei Terra Design din Gura Humorului a avut loc în perioada 02-05 septembrie 2010 ediţia jubiliară a Festivalului Internaţional de Film, Diaporamă şi Fotografie „Toamna la Voroneţ”. Festivitatea de lansare a Festivalului a avut loc în Sala Tisa a Hotelului Best Western Bucovina, la care au participat din partea AAFR, pe lângă preşedintele AAFR şi vicepreşedintele asociaţiei şi ofiţerul de legătură FIAP, Dl. Csaba Balási E.FIAP/b din Miercurea Ciuc.

Festivalul a oferit tinerilor fotografi din acest minunat oraş posibilitatea de a se prezenta printr-o expoziţie inedită, instalată în Parcul Ariniş, situat în apropierea oraşului. În cadrul expoziţiei în aer liber au fost instalate pe copaci şi sfori speciale peste 300 de fotografii realizate de: Ingrid Boicu-Budu, Dragoş Dumitraşcu, Cornelia Anghel, Irina Popescu, Mădălina Mărtinaş, Raluca Şancariuc, Marius Vasiliu, Filip Danilevici, Larisa Nuţescu, Evelina Croitoru, George Boicu-Budu, Vlad Ilaş, Raluca Ursaciuc, Laura Bâlc, Andra Tănăsescu, Ştefan Tudor, Oana Ursache, Alexandra Ursan, Maria Moroşan, Aida Paşcovici şi Norica Croitoru. Cu ocazia vizionării expoziţiei, artistul fotograf Ştefan Tóth A.FIAP, preşedintele AAFR,- invitat ca oaspete de onoare al primarului oraşului Gura Humorului, Marius-Ioan Ursaciuc, a analizat din punct de vedere artistic, împreună cu autorii lucrărilor, timp de mai mult de trei ore, toate fotografiile expuse.

În ultima zi a Festivalului a fost vernisat în sălile Muzeului Obiceiurilor Populare, Salonul Internaţional de Fotografie organizat sub înaltul patronaj al AAFR, la care a participat pe lângă un public numeros şi primarul oraşului, respectiv preşedintele AAFR. În cadrul vernisajului, artistul fotograf Ştefan Tóth A.FIAP, a înmânat primarului Marius-Ioan Ursaciuc, pe lângă un fanion şi insigna AAFR, un set de cataloage editate în cadrul primei ediţii a Festivalului Luna Fotografiei din România, respectiv o scrisoare de intenţie privind organizarea în anul 2011, în parteneriat cu Primăria Oraşului Gura Humorului a ediţiei a doua a Colocviului Naţional de Artă Fotografică. În cadrul festivităţii a fost anunţat oficial faptul că noul Fotoclub din Gura Humorului a devenit cea de a 40-a Organizaţie parteneră a AAFR. În cuvântul său, primarul Oraşului Gura Humorului a asigurat conducerea AAFR că va întreprinde toate demersurile necesare, pentru organizarea în anul 2011 a Colocviului naţional, care va permite aducerea în acest loc pitoresc al ţării, a celor 40 de preşedinţi şi vicepreşedinţi ai Organizaţiilor partenere ale AAFR. Învitatul de onoare al expoziţiei internaţionale de artă fotografică a fost artistul fotograf Mihai Moiceanu E.FIAP/s din Braşov, vicepreşedintele AAFR, care a expus pe un stand special amenajat 15 fotografii color. Cu ocazia şederii la Gura Humorului preşedintele AAFR a avut mai multe întâlniri de lucru cu membrii noului Fotoclub, respectiv cu conducerea acestuia. Cu această ocazie a fost perfectat conceptul general privind lansarea în luna decembrie 2011, a primului Salon Internaţional de Artă Fotografică, ce urmează să fie organizat de noul Fotoclub din Gura Humorului, fondat prin iniţiativa inimiosului artist fotograf Marius Vasiliu.

www.aafr.ro