HCL nr.107 din 26.07.2022

In sedinta ordinara a Cosiliului Local din data de 26.07.2022, a fost aprobat proiectul de hotarare initiat de Marius-Ioan Ursaciuc, primarul orasului Gura Humorului, prin care Parcul Central nu va fi inclus in tema de proiectare “Reamenajarea si sistematizarea zonei centrale a Orasului Gura Humorului”.

In luna august nu vor exista dezbateri publice, deoarece arhitectul va trebui sa modifice si sa adapteze proiectul noului areal din tema de proiectare.

Tema de proiectare  va cuprinde următoarele repere:

• Zona străzii Piața Republicii;
  • Strada Mihail Kogalniceanu de la intersecția cu strada Piața Republicii, până la limita Parcului Central și  până la intersecția cu strada Marly;
  • Strada Avram Iancu, până la intersecția cu strada Uzinei;
  • Strada Uzinei;
  • Falezele Râului Humor, de la podul rutier, în amonte, până la intersecția cu strada Ana Ipatescu, iar în aval până la Parcul Dendrologic ,,Ariniș”;
  • Parcul Ciprian Porumbescu (zona din stanga podului peste paraul Humor, in sensul de mers spre Campulung Moldovenesc)
  • Piata Ștefan cel Mare ( zona Catedralei );
  • Parcarea situată pe strada Piața Republicii (zona Complex Moldova – Primărie)
  • Studiul fatadelor blocurilor: T850, A1, D4 (Raiffeisen Bank), cladirea Cooperativei Solidaritatea.

Hotararea nr.107 (inclusiv anexa) poate fi consultata aici:

[embeddoc url=”http://www.primariagh.ro/wp-content/uploads/2022/07/HCL-Tema-proiectare-centru.pdf” height=”650px” download=”all” viewer=”browser”]