La Gura Humorului vor fi amenajate noi zone de agrement cu o fântână arteziană muzicală şi case de hobiţi

Oraşul Gura Humorului va avea noi zone de agrement pentru localnici şi turişti, după ce primăria va mai amenaja trei parcuri în zona Ariniş. Noile parcuri vor fi amenajate după ce primarul din Gura Humorului, Marius Ursaciuc, şi directorul Agenţiei de Dezvoltare Regională Nord-Est, Vasile Asandei, au semnat contractul de finanţare pentru proiectul O.A.Z.A (Oraş Activ cu Zone verzi Amenajate), la eveniment fiind prezent şi preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, Gheorghe Flutur. Proiectul are o valoare de aproape 22 de milioane de lei (aproape cinci milioane de euro), primarul din Gura Humorului precizând că acesta va fi finalizat într-un an şi jumătate. Marius Ursaciuc a explicat că proiectul presupune amenajarea a trei parcuri noi, unul al hobiţilor, unul care va avea ca element principal o imensă fântână arteziană, precum şi un parc al soarelui.

Ursaciuc a explicat că unul dintre parcuri va fi amenajat pe o suprafaţă de aproape două hectare de teren şi va fi destinat în special copiilor. În noul parc vor fi construite cinci căsuţe de hobiţi, cu o suprafaţă de 25 de metri fiecare, în care pentru cei mici vor fi organizate diverse activităţi. „În acest parc de joacă, satul hobiţilor, va mai fi construit un castel din lemn, în care cei mici vor avea la dispoziţie leagăne, tobogane, dar şi o plasă şi un perete de căţărat. Practic, în fiecare turn al castelului, copiii vor putea practica activităţi”, a mai spus primarul din Gura Humorului. El a adăugat că un alt element important din viitorul parc va fi şi un labirint verde cu o suprafaţă de peste 1.000 de metri pătraţi, o zonă creată din arbuşti care alcătuiesc alei întortocheată. Pentru acest parc, proiectul mai include şi amenajarea de grupuri sanitare, spaţii administrative, alei pietonale, peste un kilometru de piste de biciclete şi un foişor.

Articolul complet pe monitorulsv.ro