Lansare de carte la Gura Humorului !

Cartea Soaptelor
foto: vranceamedia.ro

Sub patronajul Primariei , institutiile culturale din Gura Humorului : Biblioteca Oraseneasca , Muzeul etnografic si Casa de Cultura organizeaza joi , 11 februarie lansarea volumului Cartea şoaptelor de Varujan Vosganian pe care revista Romania literara a considerat-o “cartea anului 2009”

Joi , 11 februarie 2010 , orele 17 , la sala Tisa, din cadrul hotelului Best Western Bucovina , Gura Humorului va avea loc un eveniment cultural remarcabil : senatorul Varujan Vosganian va lansa Cartea şoaptelor , considerata de critica romanesca “o carte iesita din comun”(Nicolae Manolescu) sau “o extraordinara fresca bantuita de sentimentul tragic al istoriei”(Eugen Negrici). In acest context cultural de exceptie pentru viata artistica humoreana se vor ridica o serie de intrebari , generate in urma lecturii cartii, de catre membrii cercului literar Deveniri de la Colegiul “Alexandru cel Bun” si, in mod cert, de participanti la lansare. Atmosfera si starile de spirit vor fi innobilate de prezenta cvartetului “Alhambra”.
Prezentarea cartii va fi facuta de domnul professor universitar Mircea Diaconu de la Universitatea “Stefan cel Mare” Suceava. Alocutiuni vor fi sustinute de primarul orasului , ing Marius Ioan Ursaciuc si prof. Armanda Manuela Andries.